Február óta a Women in Nuclear Magyarország elnökségének tagja Gali-Mikóczi Szilvia, a Paks II. Zrt. üzemfelkészítési szakértője. Célja, hogy népszerűsítse a műszaki pályát a lányok körében és elősegítse az atomenergiával kapcsolatos tévhitek eloszlatását. Szeretné elérhetőbbé tenni és kiaknázni a nemzetközi tudásbővítési lehetőségeket mind saját maga, mind a WIN tagjai számára.

Harminckét éve jött létre a Magyar Nukleáris Társaság nukleáris iparban dolgozó nők alkotta hazai szakcsoportja, a WIN Magyarország. A szervezet alapítói a nukleáris energia felhasználásával kapcsolatos ismeretek bővítését, az atomenergetika elfogadtatásának elősegítését tűzték ki célul. A szakcsoport ennek érdekében ismeretterjesztő és tájékoztató munkát végez: üzemlátogatásokat, előadásokat szerveztek, nemzetközi és hazai konferenciákon, ifjúsági programokon, fesztiválokon vettek részt az elmúlt években.

Gali-Mikóczi Szilvia gépészmérnök, atomerőművi szakmérnök, a Paks II. Zrt. junior üzemfelkészítési szakértője 2022-ben csatlakozott a WIN-hez azzal a céllal, hogy megteremtse önmaga számára annak lehetőségét, hogy tudását bővítse, szakmai kompetenciáit erősítse a WIN-en keresztül elérhető platformokon is. Mindezen túl „bele van kódolva” az ismeretterjesztési hajlam, és saját példáján keresztül is bemutatja a fiataloknak – elsősorban a lányoknak – a műszaki pálya szépségeit.

– Ahhoz, hogy ez a szervezet 32 éven át fennálljon, elkötelezett emberek kellettek. Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy az elődök által létrehozott szilárd alapokon építkezhetek, egy kiforrott szervezethez adhatok hozzá az új lendületemmel – fogalmazott Szilvia, aki február óta az elnökség tagjaként a titkári teendőket is ellátja a szakcsoportban. Fontosnak tartja, hogy a WIN Global Young Generation által kínált új technológiákat, módszereket, gyakorlatokat bemutató konferenciákon, webináriumokon a WIN Magyarország tagjai is részt vehessenek, megismerhessék a nemzetközi tapasztalatokat. A megválasztása óta eltelt hetekben elsősorban erre a feladatra fókuszált, s a továbbiakban is szeretné ezt erősíteni.

Metz Krisztina szerkezettervező építészmérnök, minőségirányítási rendszermenedzser és BIM-szakmérnök a Paks II. Zrt. program szakértője éppen az ilyen lehetőségek miatt csatlakozott 2024-ben a WIN-hez. Tavaly már részt vett egy látogatáson is a világ legnagyobb részecskefizikai laboratóriumában, a CERN-ben, idén pedig egy élvonalbeli technológiákat bemutató webináriumon, amire Szilvia hívta fel a figyelmét. – Vonz a digitális technológia, s annak alkalmazásának lehetőségei a nukleáris területen – fogalmazott. Hozzátette, hogy – saját tapasztalatainak megosztásával – szeretne részt venni a nukleáris terület népszerűsítésében is. Ugyanez vezérelte Vida Tünde kommunikációs és marketingszakembert, a Paks II. Zrt. szenior kommunikációs szakértőjét, aki tíz évvel ezelőtt még újságíróként lépett be a WIN-be. – Rengeteg a tévhit a nukleáris energiával kapcsolatban. Ezeket mi tudjuk eloszlatni, akik itt élünk és dolgozunk – mondta. Hangsúlyozta, hogy az eredményességhez szükség van arra, hogy mind többen vállalják fel ezt, azaz elengedhetetlen a tagság bővítése, elsősorban a fiatal szakemberek megnyerése.

Gali-Mikóczi Szilvia hozzáfűzte: jó hír, hogy vannak érdeklődők, új belépők. – Mi ezt a munkát önként, a szakma iránti elkötelezettségből vállaljuk, mert belelátunk, ismerjük és hiszünk benne – hangsúlyozta Gali-Mikóczi Szilvia. (x) (Fotó: Paks II. Zrt. ) +++

Share via
Copy link
Powered by Social Snap