PAKS-PRESS – A legkorszerűbb európai atomerőmű-építési projekt a magyarországi Paks II. Ezt a projektet a Roszatom valósítja meg. Két VVER-1200-as reaktorral készülő atomerőmű épül. Az alapozás előtt rengeteg munkát végeztek a helyszínen: a talajvíz bejutásának megakadályozására vízzáró résfalat építettek, a talajszilárdítás folyamatban van, földmunkákat és talajkiemelést végeznek, segédépületeket építenek. Az első betonozásra várhatóan 2025 első negyedévében kerül sor. Az atomenergia kül- és belföldi hírösszefoglalója.
Az atomenergetika erősíti piaci pozícióit
PAKS-PRESS – A november végén Azerbajdzsánban megrendezett COP-29 fórumon kiderült, hogy az atomenergia iránti érdeklődés növekszik: új atomerőművi projekteket jelentenek be és megoldásokat találnak a nukleáris projektek finanszírozására. Megerősödik az atomenergia szerepe a zöld energiára történő átállásban is, Kirill Komarov, a Roszatom első főigazgató-helyettese, nemzetközi üzletfejlesztési igazgatója a COP-29-en így nyilatkozott erről: „egyre több ország törekszik arra, hogy bevezesse a nukleáris energiatermelést, vagy növelje annak részesedését az energiamixben. Mindehhez az állam és a vállalatok közös erőfeszítéseire van szükség.” A fórumon közvetlenül is megerősítést nyert az atomenergia iránti növekvő érdeklődés. Hat ország – Kazahsztán, Kenya, Koszovó, El Salvador, Nigéria és Törökország – csatlakozott a 25 ország minisztereinek nyilatkozatához, és támogatta a globális nukleáris kapacitás megháromszorozását 2050-ig. Törökország már most is hozzájárul a nukleáris kapacitás megháromszorozásához. A Roszatom négyblokkos atomerőművet épít ebben az országban, amelynek összkapacitása 4800 MW. Az erőmű minden egyes blokkja egy-egy VVER-1200-as reaktorral működik. Kazahsztánban a kormány szakbizottságot hozott létre, amely megvizsgálja valamennyi pályázó ajánlatát. Oroszország, amely régóta és sikeresen együttműködik Kazahsztán nukleáris iparával, többször is megerősítette, hogy kész orosz nukleáris technológiákat, szolgáltatásokat és oktatási támogatást nyújtani az új atomerőmű építéséhez.
Finanszírozási javaslatok
PAKS-PRESS – A nukleáris projektek finanszírozása a fukusimai baleset után hosszú ideig nem kapott támogatást a befeltetők részéről. Ez a helyzet csak nemrégiben kezdett változni, például a COP-29-en Rafael Grossi, a NAÜ főigazgatója egyetértési nyilatkozatot írt alá Odile Renault-Bassóval, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) elnökével. Szeptember elején a New York-i Éghajlatvédelmi Héten 14 pénzügyi szervezet fejezte ki támogatását a nukleáris energiatermelés növelése és a nukleáris ipar egészének bővítésére irányuló hosszú távú célok mellett, hogy felgyorsítsák a tiszta villamosenergia termelésére történő áttérés folyamatát. Az idei év azért is volt jelentős a nukleáris ipar számára, mert az IT-óriások – a történelem során először – kifejezték befektetési szándékukat. A Google például áramvásárlási megállapodást írt alá az amerikai Kairos Powerrel, amely egy 500 MW összkapacitású erőműpark telepítését jelenti (a megállapodás pénzügyi paramétereit nem hozták nyilvánosságra). Az Amazon 500 millió dolláros finanszírozási kört indított az X-energy részére. A Microsoft megállapodást írt alá a Constellation energiaipari vállalattal, hogy 20 éven keresztül áramot vásárol a Three Mile Island-i atomerőműből.
Aktivitás Európában
PAKS-PRESS – Néhány évvel ezelőttig számos európai ország hűvösen viszonyult a nukleáris energiatermelés kérdéséhez, de mostanra változik a helyzet, például az EnergoNuclear (a Nuclearelectrica román energetikai vállalat leányvállalata) a COP-29 konferencián EPCM-szerződést írt alá egy amerikai, kanadai és olasz vállalatokból álló konzorciummal a Cernavodai Atomerőmű 3. és 4. blokkjának CANDU reaktorokkal történő megépítésére. A projekthez már találtak is forrásokat: az USA, Kanada és Olaszország több mint 7 milliárd dolláros exportfinanszírozást ajánlott fel. Megerősítést nyert az is, hogy Lengyelország pénzügyi támogatást kap az ország első atomerőművének megépítéséhez. A feltételezések szerint a háromblokkos, amerikai AP1000-es reaktorokkal felszerelt atomerőművet Észak-Lengyelországban (a Balti-tenger partján) építik meg.
Az amerikai Eximbank 17 milliárd dollárt, a lengyel kormány mintegy 15,7 milliárd dollárt ígért, az amerikai Nemzetközi Pénzügyi Társaság (IFC) pedig több mint 970 millió dollár értékben írt alá szándéknyilatkozatot. Az amerikai bankokkal kötött megállapodások azonban még csak előzetesek, és az összeg nem elegendő a 40 milliárd dollárra becsült beruházás megvalósításához.
A Paks II. projekt
PAKS-PRESS – A legkorszerűbb európai atomerőmű-építési projekt a magyarországi Paks II. Ezt a projektet a Roszatom valósítja meg. Két VVER-1200-as reaktorral készülő atomerőmű épül. Az alapozás előtt rengeteg munkát végeztek a helyszínen: a talajvíz bejutásának megakadályozására vízzáró résfalat építettek, a talajszilárdítás folyamatban van, földmunkákat és talajkiemelést végeznek, segédépületeket építenek. Az első betonozásra várhatóan 2025 első negyedévében kerül sor. (képünk.)
Áprilisban Oroszország megkezdte a reaktor gyártását az épülő Paks II. Atomerőmű erőmű első blokkja számára: a Roszatom megkezdte a reaktortartályt alkotó részegységek öntvényeinek kovácsolását.
Augusztusban szállították le az első nagyberendezést – a zónaolvadék-csapdát a Paks II. telephelyére.
A majdani erőmű 5. és 6. blokkjának területén a munkálatok az ütemterv szerint haladnak: folyamatban van a talajszilárdítás, a földmunkák zajlanak és a melléképületek épülnek. Az 5. blokk első betonjának kiöntését az alaptestbe 2025 első negyedévében tervezik.
November végén a Magyar Atomenergia Hivatal (OAH) bejelentette, hogy jóváhagyta a Paks II. atomerőmű projekt frissített előzetes biztonsági jelentését: ez lehetővé teszi, hogy kiöntsék az első betont az építkezésen.
Emlékezetes, hogy még február végén a Roszatom szemináriumot szervezett a Paks II. atomerőmű projekt potenciális beszállítói számára. A rendezvényen 180 vállalat több mint 350 képviselője vett részt Magyarországról és más országokból. A résztvevőket tájékoztatták a projektben való részvétel lehetőségeiről és feltételeiről, a beszállítókkal szemben támasztott követelményekről, a szerződéskötési eljárásról és a helyszíni munkálatok kivitelezéséről.
Március végén, az ATOMEXPO-2024 nemzetközi fórum alkalmával az Önkormányzati szervek fejlesztését segítő orosz alap, a „Nukleáris Ipart Befogadó Települések Szövetsége” és a Társadalmi Ellenőrző Információs és Településfejlesztési Társulás (TEIT) aláírta a 2024-re vonatkozó tevékenységi ütemtervet. A felek a 2014 óta hatályos együttműködési megállapodás keretében közös projekteket terveznek a kultúra, az oktatás, az ökológia és a sport területén.
Szeptemberben a Roszatom képviselői az orosz állami vállalat és a külföldi partnerek közötti együttműködési lehetőségekről beszéltek egy budapesti üzleti fórumon. A rendezvényen több mint 50 nagyvállalat – a Paks II. atomerőmű projekt jelenlegi és potenciális beszállítói Magyarországról, Oroszországból és más országokból –, valamint a két ország minisztériumainak, hivatalainak és üzleti közösségeinek képviselői vettek részt.
Magyar-osztrák kétoldalú szakmai találkozó Budapesten
PAKS-PRESS – Budapesten az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) adott otthont a 30. magyar-osztrák kétoldalú szakértői találkozónak. A magyar delegációt Kádár Andrea Beatrix, az OAH elnöke vezette, beszédében méltatta a 30 éves együttműködés során elért eredményeket és reményét fejezte ki a szoros együttműködés folytatása iránt. A megbeszélésen az OAH delegáltjain kívül részt vettek az Energiaügyi Minisztérium, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt., a Paks II. Zrt., a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Közhasznú Nonprofit Kft., a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal és az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság munkatársai is. A találkozón osztrák részről a külügyminisztérium és más minisztériumok képviselői mellett, szakmai intézmények és több tartomány részéről érkezett delegációtagok vettek részt. A kétnapos rendezvény során a magyar delegáció tájékoztatást adott a tavaly bemutatott új felügyeleti koncepció alapján módosított jogszabályok hatálybalépéséről, az új atomerőmű létesítésének előrehaladásáról, az üzemelő blokkok további üzemidő-hosszabbításának előkészítéséről, a kutató reaktorok felügyeletéről, valamint az új szervezeti változásokról, hangsúlyozva, hogy a szervezeti struktúra jövőbeli feladatokhoz való igazítása jelentősen növeli az OAH hatékonyságát.
Különös indokkal szünteti meg a kormány a paksi különleges gazdasági övezetet
PAKS-PRESS – Miután az önkormányzati választásokat követően a paksi atomerőmű iparűzési adóját elvették Paks városától azzal, hogy különleges gazdasági övezetté nyilvánították a területet, most visszaállítja a régi rendet a kormány. Az Orbán Viktor miniszterelnök aláírásával ellátott kormányrendelet 2025. január 1-jével lép hatályba.Megszűnik a Paks közigazgatási területén kijelölt különleges gazdasági övezet – derül ki a legfrissebb Magyar Közlönyben megjelent, Orbán Viktor miniszterelnök aláírásával ellátott kormányrendeletből. A kormány még nyáron nyilvánította különleges gazdasági övezetté a paksi erőmű területét, ezzel elvették a várostól az abból származó iparűzési adót és azt Tolna Vármegye Önkormányzatának, illetve Bács-Kiskun Vármegye Önkormányzatának adták – írja az Index. A kormány akkor az orosz–ukrán háborúra hivatkozott, azonban a 18 ezer fős város lakosai ezt úgy élték meg, hogy ez a kormány bosszúja, amiért ellenzéki városvezetőt szavaztak meg Paks élére, sőt a döntést még a fideszes, székesfehérvári polgármester, Cser-Palkovics András is kritizálta az Indexnek adott interjújában. Cser-Palkovics András szerint az időzítése sem túl szerencsés.
A most megjelent és 2025. január 1-jén hatályba lépő rendelet alapján
„Paks Város Önkormányzata gyakorolja a települési önkormányzati rendeletalkotási jogkört, azzal, hogy a kormánynak és a Tolna Vármegyei Önkormányzatnak a különleges gazdasági övezet területére vonatkozóan, a különleges gazdasági övezetről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2020. évi LIX. törvény felhatalmazása alapján megalkotott rendeletét mindaddig alkalmazni kell, amíg Paks Város Önkormányzata nem állapít meg az adott tárgykörre vonatkozóan új szabályokat”.
A rendelet külön kitér arra, hogy Tolna Vármegye Önkormányzatának, illetve Bács-Kiskun Vármegye Önkormányzatának az adóból származó, a rendelet hatálybalépése napjáig fel nem használt, őt megillető bevétele, valamint az a bevétel, amely nem szolgál a rendelet hatálybalépése napján hatályos támogatási jogviszony vagy elbírált pályázat fedezetéül, Paks önkormányzatát illeti meg, és azt 30 napon belül át kell adni.
A legérdekesebb pont azonban a döntés indoklása, amely szerint a különleges gazdasági övezetet megszüntető rendeletről „az Ukrajna területén fennálló fegyveres konfliktusra, illetve humanitárius katasztrófára tekintettel, valamint ezek magyarországi következményeinek az elhárítása és kezelése érdekében veszélyhelyzet kihirdetéséről és egyes veszélyhelyzeti szabályokról szóló 424/2022. (X. 28.) kormányrendelet szerinti veszélyhelyzetre tekintettel” döntöttek.
Ami azért különös, mert a különleges gazdasági övezet létrehozásakor is ez volt az indok – jegyzi meg az Index. +++
A Paksi Atomerőmű kapacitásának fenntartását érintően fogadott el törvénymódosítást a Ház
PAKS-PRESS – Az Országgyűlés 131 igen szavazattal, 48 nem szavazat ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta a Paksi Atomerőmű kapacitásának fenntartásával kapcsolatos beruházásról, valamint az ezzel kapcsolatos egyes törvények módosításáról szóló törvénymódosítást. A törvény célja annak megteremtése, hogy a Paksi Atomerőmű kapacitásának fenntartásával kapcsolatos két új 5-6. atomerőművi blokkok tervezésére, beszerzésére, létesítésére, üzembe helyezésére és üzemeltetésére irányuló beruházás megvalósítása továbbra is zökkenőmentesen történhessen. +++
Hírösszefoglalónk a Roszatom és belföldi sajtó megjelenéseiből készült. Fotó: Roszatom. (Глава Росатома Алексей Лихачев встретился с министром иностранных дел Венгрии Петером Сийярто на площадке будущих энергоблоков АЭС «Пакш-2»)
PAKS-PRESS 2024. december 23. hétfő 20:52. +++