PAKS-PRESS – Vonatszámra érkezik a cement két szlovákiai gyárból a Paks II. beruházáshoz, ahol azonban az első betonöntés az eddig ismert január–februári időpont helyett csak márciusra várható. A teljes beruházás 20-35 százalékon állhat.

Megjelent a Magyar Közlönyben az a rendelet, amely szerint a két új paksi atomblokkot lényegében bármi áron meg kell építeni, akkora szükség van rájuk. Ennek érdekében módosulhatnak a fővállalkozói (EPC) szerződésben foglalt egyes feltételek, és változhat (nőhet) a beruházás ellenértéke is. A Paks II.-beruházás költségeinek felső határa eddig 12,5 milliárd euró volt, ez most egyes szakmai vélemények szerint nagyjából 10 százalékkal nőhet, de vannak jóval borúlátóbb becslések is.

A Világgazdaságban olvasható további információk szerint az EPC-szerződés módosítása az uniós hatóságok elé kerül. A brüsszeli vizsgálat azonban aligha késlelteti a beruházás helyszínén már meglévő engedélyek alapján folyó munkát. Azokkal párhuzamosan haladhat.

Az egyik legfrissebb közlönyben az idei előirányzatok között 150 milliárd forint tőkeemelés szerepel a Paks II.-beruházás kapcsán, egy néhány nappal korábbiban pedig az, hogy mégsem lesz különleges gazdasági övezet Paks közigazgatási területén, vagyis mégsem vonják el a várostól a Paksi Atomerőmű által befizetett iparűzési adót.

Látványos esemény közeleg a Paks II. projekt kapcsán, ez pedig az első betonöntés. Az időpontja azonban kissé későbbre tolódik. Míg 2024 során végig ez év végi lépésről volt szó, az elmúlt hónapokban már 2025 januárjáról, februárjáról, a közelmúltban pedig azt mondta Jákli Gergely, a Paks II. Zrt. elnök-vezérigazgatója a Paks FM-nek, hogy később lesznek adottak a műszaki feltételek és futnak be az engedélyek.

Van pontos dátuma is az első betonöntésnek, de ezt nem közölte, mert attól még bármely okból, főként az időjárás miatt esetleg eltérhetnek. Az első betonöntés azért fordulópont, mert egy nukleáris létesítményt a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség ekkortól tekint építés alatt állónak. A betonöntés előkészületeire utalnak azok a hazai síneken látható cementszállító vonatok is, amelyek két szlovákiai gyárból érkeztek.

Már mintegy ezren dolgoznak a telephelyen, de ez csak a kezdet. Ez év elejére a paksi helyszínen már elkészült a 2,7 kilométer hosszúságú résfal, és elkezdődött a talajszilárdítás. Azóta, vagyis 2024-ben a következő nagyobb események történtek a beruházás során:

  • Márciusban bejelentették, hogy legyártották az 5. blokk több mint 700 tonnás olvadékcsapdáját, amely nagyjából tizenöt Airbus A320-as utasszállító repülőgép tömegének felel meg.
  • Az év során végig téma volt, hogy az irányítástechnikát fejlesztő Siemens számára a német exportügynökség nem engedélyezte a Roszatom projektjeihez történő szállítást. Bár jó eséllyel a Siemens lesz a szállító, az ügy máig nem rendeződött. Igaz, az iránytástechnikára csak a beruházás legvégén lesz szükség.
  • Áprilisban indult egy másik hosszú gyártási idejű eszköz, a reaktortartály gyártása Szentpéterváron.
  • Júniusban átadták a Kalocsát Pakssal összekötő új Duna-hidat. A kétszer egysávos, 946 méter hosszú átkelő építése mellett a beruházásban 25 kilométernyi úthálózat is létesült, autópálya-kapcsolatot biztosítva Kalocsának.
  • Júniusban a Paks II. projekt általános mentességet kapott az Oroszország elleni uniós szankciók alól. (Szankció előzőleg sem sújtotta, de folyamatosan fennállt a veszély, hogy valamely újabb korlátozás már kiterjed rá.)
  • Augusztusban megérkezett a zónaolvadék-csapda Paksra a Dunán Oroszországból. A közvetlenül a reaktortartály alatt lévő eszköz az atomerőmű biztonságát szolgálja, Legnagyobb átmérője 11 méter, magassága több mint 15 méter. 
  • Augusztus végére befejeződött a talajszilárdítás az 5-ös blokk nukleáris szigete alatt, és elkezdődött ugyanez a munka a 6-os blokk alatt. A helyszínen akkor több mint ezren dolgoztak. 
  • Szeptember végén indult a tervezési szintig történő talajkiemelés. E munkákkal egyes helyeken a 23 méteres mélységet is eléri majd a Paks II. Atomerőmű munkagödre, amelynek kialakítása 2022-ben indult. Szeptember végéig másfél millió köbméter földet termeltek ki, és még kétmillió köbméter volt hátra. 
  • November végén megérkezett az első beton öntéséhez szükséges legfontosabb jóváhagyás, miután az Országos Atomenergia Hivatal jóváhagyta az ehhez szükséges előzetes biztonsági jelentést.

A Paks FM riporterei nemrég a folytatásról, de a beruházás kapcsán felmerülő kételyekről is faggatták Jákli Gergelyt. Ebben a beszélgetésben hangzott el a betonöntés fent említett márciusi időpontja. További válaszaiban az elnök-vezérigazgató úgy becsülte, hogy a hálózatra kapcsolást tekintve határidőnek a két új paksi blokk építése nagyjából a 20-35 százalékánál tart.

Ez a látottakból kiindulva soknak tűnhet, de a munkák nagy része még nem feltétlenül látványos, mert az építkezés fizikai része nem a felszín felett történik. Egy atomerőmű technológiájának a nagy része egyébként is a föld alatt van. A 6-os útról most elsősorban a felvonulási épületek láthatók a telephelyen.

Összesen 124 ilyen épület lesz, már mindegyiknek megvan az építési engedélye. Pillanatnyilag 60-70 kivitelezése tart. Közülük a legnagyobb csarnok akkora lesz, mint a Fővám téri: 11 ezer négyzetméteres. Az öltözők és az éttermek mindegyikét 500 fősre tervezik – ezekről Rákóczi Péter, a projektcég kommunikációs igazgatója számolt be. Hangsúlyozta, hogy munkákhoz tartozik a rendkívül intenzív előkészítés, a tervezés, az engedélyezés is. Jákli Gergely szerint reálisan a harmincas évek első éveiben kerül a piacra Paks II. árama.

Az aktuális munkákhoz szükséges összes engedély megvan, de ezek igénylése folyamatos a beruházás során. A projekttársaság pillanatnyilag a talajszilárdítási terület részleges használatba vételi engedélyét várja, illetve az építési engedélyekben lévő egyes visszatartási pontok feloldását. „A munkafázisokat eleve úgy tervezzük, hogy figyelembe vesszük az engedélyezés idejét. Vagyis akkor sem dől hátra az engedélyeztetési igazgatóságunk, ha megkapjuk az üzemeltetési engedélyt, hiszen akkortól majd azt kell igazulnunk a hatóságnál, hogy az engedélyeknek megfelelően végezzük a munkánkat” – magyarázta az elnök-vezérigazgató.

Jákli Gergely arra vezette vissza a beruházás jövőjével kapcsolatban fel-felvetődő aggodalmakat, hogy egy ultrahosszú, nagyon szem előtt lévő, drága, komplex projektről van szó. Viszont arra számít, hogy a megvalósulást kétségbe vonó hangok gyengülni fognak a beruházás előrehaladtával. A projekt pedig gyorsul, erre Jákli Gergely példát is hozott: a tavasszal még úgy tűnt, hogy az első betonöntésre csak 2025 júliusa, augusztusa táján kerülhet sor, most viszont a félig pesszimista forgatókönyvben is a március szerepel.

Minden atomprojekt csúszik, és mindenütt nőnek a költségei. Az ár és a határidő tartása kapcsán azt tartja fontosnak az elnök-vezérigazgató, hogy ezt a kettőt eddig az Európai Unióban, de máshol sem tudták tartani. Mindenütt módosítani kellett a feltételeket. Emlékeztetett, hogy a Paks II. beruházásra vonatkozó szerződés 2014-ben született, és azóta ötször kellett megújítani. Egy szerződésmódosítás ugyanis nagyjából másfél évet bír ki a körülmények folyamatos változása miatt.

Szerencsére összpolitikai megközelítésben már egyetértés van arról, hogy a projektre szükség van. Ez a konszenzus nyilvánvaló volt a Paks II.-ről szóló törvény legutóbbi parlamenti vitáján is. Igaz, a részletekről vannak viták.

„A projekt haladása magával viszi az összes többi fejlesztést. Az a felelősségünk, hogy minél kevésbé terheljük a városi infrastruktúrát. De nehéz elvonatkoztatni attól, hogy a járműveink az időjárás miatt is hordják a sarat, a telephelyen pedig most zajlanak a talajmunkák. A talajkiemelés január közepéig tart, ezért türelmet kérünk. Ráadásul ugyanez a munka a tavasszal folytatódik a 6. blokknál. Igen, a mi sarunkat nekünk kell eltakarítanunk. Erre folyamatosan felhívjuk az alvállalkozóink figyelmét, de nem mindig teljes eredménnyel. A városban emellett más beruházás is folyik, amivel szintén hordanak fel sarat az útra” – válaszolt Jákli Gergely a városban pillanatnyilag tapasztalható felfordulás kapcsán felmerült kérdésre. 

A két új paksi blokk majdani alkalmazottai a piaci átlagnál nagyjából 10 százalékkal magasabb bérekre és jövedelemre számíthatnak az elnök-vezérigazgató válasza szerint, de már Tolnában és Pakson is jobban lehet keresni az országos átlagnál.

Ezt a 10 százalékot, a piaci átlagot olyan mérési pontokra vetítve határozták meg, mint az iparági átlagkereset, a Paks I.-nél fizetett bérek vagy az azoknál a nagy munkáltatóknál elérhető jövedelmek, amelyekhez a Paks I.-től távoztak.

A 10 százalékos többletet Jákli Gergely azzal magyarázta, hogy fontos munkáról, nukleáris területről és magáról az energiabiztonságról van szó.

A Magyar Közlönyben megjelent Orbán Viktor aláírásával egy rendeletmódosítás – a paksi atomerőmű kapacitásának fenntartására irányuló és a beruházásokkal összefüggő közigazgatási hatósági ügyeket nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánításáról.

Az ATV erről azt írja: a határozat úgy módosít, hogy a beruházás során – meghatározott – ingatlanokat illetően, hogy ha a hatályos településrendezési terv vagy az OTÉK a beépítésre vonatkozó “meghatározott sajátos szabályaival ellentétes vagy azzal nem összeegyeztethető előírást tartalmaz, akkor a településrendezési tervet és az OTÉK-ot nem lehet alkalmazni”.

A rendelet-módosítás azt is kimondja: “a  ingatlanokon szállás jellegű, szolgáltató, kereskedelmi és azokat kiegészítő egyéb rendeltetésű építmények, irodaépület, sportépítmény, parkoló rendeltetésű építmények, továbbá azokat kiszolgáló építményei helyezhetők el, sajátos beépítési szabályok és egyedi építési követelmények alkalmazásával.

A településkép-védelmi tájékoztatásnak és szakmai konzultációnak, településképi bejelentésnek nincs helye, településképi véleményezési eljárást nem kell lefolytatni, építészeti- műszaki tervtanácsi véleményt, valamint az Országos Építészeti Tervtanács véleményét nem kell beszerezni” – tartalmazza a kormányrendelet, ami szerint a kormány a meghatározott beruházásokkal összefüggő “kiemelt jelentőségű ügyekben koordinációs feladatokat ellátó főispánként a Tolna Vármegyei Kormányhivatalt vezető főispánt jelöli ki”.

Képünk: Jákli Gergely elnök-vezérigazgató (k.), Alekszej Lihacsov (b.), a fővállalkozó Roszatom első számú vezetője, és más tisztségviselők társaságában a paksi beruházás földmunkáinál, 2023. szeptember 22-én. Paks-Press Fotó: Kiss G. Péter.   

PAKS-PRESS 2025. január 4., szombat 17:25. +++

Share via
Copy link
Powered by Social Snap