PAKS-PRESS – A kultúra egy társadalom, egy nemzet személyisége. A személyiségét pedig azok szabják, akik a történelemből és hagyományból merítve alkotnak újat – vagy a régit életben tartják – mondta Nagy Balázs alpolgármester a Himnusz befejezésének évfordulóján tartott városi ünnepségen a Csengey Dénes Kulturális Központ telházas színháztermében, szerdán.
Felidézte, hogy a magyar történelemben volt egy korszak, mikor a merevségből kitörve valami elindult, valami addig elképzelhetetlen történt. Az 1800-as évek legelején egy új nemzedék született; a reformkor nemzedéke. Nyugati példát követtek, de hazafiak voltak. A nemzet ébredésének a korszaka volt ez, mikor eszmélni kezdett és rálépett arra az útra, melyen kisebb-nagyobb kitérővel, de a mai napig jár.
A közönség előtt úgy fogalmazott: azért gyűltünk össze ma ennyien, mert napra pontosan 202 évvel ezelőtt Kölcsey Ferenc szatmárcsekei birtokán letette pennáját a Himnusz letisztázott kézirata mellé, és – ahogy én azt képzelem – elégedetten sóhajtott fel. Sokáig írt versében összefoglalta mindazt, ami a magyarság majd ezeréves leírható történetének esszenciája.
Aláhúzta: a Himnusz születése után kezdődtek azok a társadalmi átalakulások, melyeknek eredményeként megjelentek nemzeti intézményeink; a Magyar Tudományos Akadémia, a Nemzeti Színház. Az egységes magyar kultúrnemzet gyökereit Kölcsey Himnuszának születését követő esztendőkben kell keresni. Elindult a magyar kultúra demokratizálódása, megtörtént annak a felismerése, hogy a magyar kultúra nem a társadalom csúcsán élők kiváltsága, hanem minden magyaré, tehát összmagyar. – A Himnuszra épp ezért a nemzetté válás, a nemzeti kultúra kialakulásának egyik katalizátoraként tekintünk – jelentette ki Nagy Balázs.
Úgy folytatta, hogy Kölcsey Himnusza – a mi himnuszunk – Vörösmarty Szózatjával párban pedig nemzetteremtő és ezáltal kultúrateremtő erő lett a reformkor idején. És az ő köpönyegükből, a születő nemzeti kultúra leple alól előbújt az új kor Zrínyije, Petőfi Sándor, akinek fő célja volt utat találni a nemzet szívéhez, és aki lelki táplálékként használta e két művet.
Hozzátette: vitte tovább mindezt Jókai, és eddigre a magyar kultúra már akkorára nőtt, olyan ütemben tágult az univerzuma, hogy vitázni lehetett róla; Jókai vitáját Liszt Ferenccel a népdalokról és a népies dalokról csak jóval később oldotta fel Kodály és Bartók.
És jöttek nyugati hatások, és jöttek keleti hatások, alkotott itt nem csak író, hanem festő, zeneszerző, szobrász; Munkácsy, Szinyei, Liszt, Goldmark Károly, Lehár Ferenc és sorolhatnám, akik által a magyar kultúra és szellem világhírűvé vált, és a kultúra közvetítő ereje által már a tömeg is kapcsolódni tudott a nyugathoz.
És ennek a kapcsolódásnak a hajnalán ott van a magyar irodalom legszebb és leggazdagabb korszaka: a Nyugatosoké, és pont, mikor a legtöbb hatás és ellenhatás érte, akkor rajzolódott ki a nemzeti kultúránk különössége és egyedisége is; mindez pedig a páratlan, egyedülálló nyelvünknek köszönhető.
Nincs nyelv, melyre átültethető Weörös Sándor, Zelk Zoltán. Máshol nehezen értik kortárs prózaíróinkat, a kárpát-medence mágikus realistáit. Mi sírva vígadunk és akasztófahumorunk van – mégsem mondjuk azt, hogy a kultúra „csak” tűzijáték a semmi háttere előtt. Mert tudjuk, hogy a kultúra a minden, amiben ez a magányos, a világban szétszórt nemzet él.
Különösek vagyunk, és egyediek. Január 22-én ünnepeljük nemzeti kultúránk egyediségét, gazdagságát és egységét is. Ünnepeljük mindenekelőtt a Kárpát-medencében, de szerte a nagyvilágban is.
Ahol felcsendül a Himnusz, ott még él s jelen van a magyar kultúra. Higgyék el, utat mutat akkor is, amikor úgy tűnik, minden kiüresedett és megmerevedett – mondta befejezésül Nagy Balázs.
Képünk: Paks, 2025. január 22., szerda – A Himnusz feldolgozását adják elő a kétszeres Kossuth-díjjal, Magyar Örökség Díjjal, és Prima Primissima díjjal kitüntetett Kaláka együttes tagjai Nagy Balázs beszéde után tartott koncertjükön a Csengey Dénes Kulturális Központ színháztermében tartott városi ünnepségen, 2025. január 22-én. Paks-Press Fotó: Kiss G. Péter. +++
PAKS-PRESS 2025. január 22., szerda 22:20. +++