Magyar Levente beszél sajtótájékoztatatón, a Paks II. telephelyén. A Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára szerint a Paks II. atomerőművet meg kell építeni ahhoz, hogy Magyarország energiabiztonsága, szuverenitása folyamatosan érvényesüljön. Baloldalon Alekszej Lihacsov, a Roszatom vezérigazgatója.
Az atomerőművekről tárgyalt Amerikában Magyar Levente
Magyar Levente, a külügyminisztérium államtitkára az Egyesült Államokban folytatott tárgyalásokat egyebek mellett az atomenergiáról írja cikkében a tudas.hu. Tárgyalásairól elmondta, a Paks 2 beruházást sújtják az amerikai és az orosz szankciók is, nehezítik a projekt tervezett ütemben történő megvalósítását. A szankciók ellen minden rendelkezésre álló eszközzel fellépnek, ez volt amerikai tárgyalásainak egyik kérdése. Magyar Levente később, a Világgazdaságnak arról is beszélt, hogy a Paks II-t meg kell építeni és meg is fog épülni a jelenleg fennálló nehézségek ellenére is. De mellette óriási tere lesz további nukleáris kapacitásoknak is.
Búcsú az orosz energiától
Az EU 2027 végéig akkor is leválik az orosz gázról és olajról, ha Magyarország nem ezt akarja. A Bizottság részletes útmutatót adott, amely alapján az orosz gáztól, kőolajtól és nukleáris energiától fokozatosan, de legkésőbb 2027 év végéig megválik az EU – lelkendezik a Népszava. A tagállamoknak az idei év végéig nemzeti terveket kell benyújtaniuk, amelyekben felvázolják, hogyan állítják le importjukat. A bejelentés alapján azt lehet sejteni, hogy az orosz nukleáris fűtőelemekre vámot vetne ki az EU, és nem engedélyezne új szerződéseket a Roszatommal. A ma működő Paksi Atomerőmű esetén az orosz fűtőelemek helyettesítése francia vagy amerikai technológiával megoldható, korábbi sajtóhírek szerint mind a két lehetséges beszállítóval folytatott tárgyalásokat a magyar kormány. Az Unió céljáról, hogy fokozatosan megszüntesse az orosz földgáz- és kőolajimportot – Dan Jørgensen, az Európai Bizottság energiaügyi biztosa is beszélt.
Orbán Viktor szerint borulhat a rezsicsökkentés
Jogilag megvalósítható az Európai Bizottság kedden bejelentett stratégiája, amely az orosz olajról és gázról való teljes leválást célozza meg, de ez súlyos veszélyt jelent Magyarország számára, mert máshonnan drágábban kell beszerezni az energiahordozókat, ezért pénzügyileg nem lesz fenntartható a magyar rezsicsökkentési rendszer – jelezte egy lakossági fórumon Orbán Viktor. A portfolio.hu idézi a kormányfőt, akinek a megfogalmazása szerint bár a REPowerEU terv értelme az lenne, hogy olcsóbbá tegyék az energia árát, „ehhez képest az előterjesztés arról szól, hogy milyen eszközökkel és milyen határidőkön belül – meglehetősen gyorsan – teszik lehetetlenné, hogy Oroszországtól gázt és olajat tudjunk venni, és még azt is meg akarják tiltani, hogy orosz fűtőelemet használjunk a paksi erőműben.”
Az atomerőmű üzemidő-hosszabbításáról beszéltek
A Paksi Energetikai Kerekasztal áprilisi vendége Czibula Mihály volt, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. üzemidő-hosszabbítás projektvezetője. A Tolna Vármegyei Mérnöki Kamara Energetikai Szakcsoport és a Magyar Elektronikai Egyesület Paks közös rendezvény előadása a „70 év – A Paksi Atomerőmű (1- 4 blokk) további üzemidő-hosszabbítása” címet kapta. A Csengey Dénes Kulturális Központban megtartott teltházas estet nagy érdeklődés kísérte – írja az eseményről a paksfm.hu portál.
Új nukleáris technológiát támogató központot alapított a BME
A BME Természettudományi Kara (TTK) Mikro- és Kis Moduláris Reaktorok Kompetenciaközpontot alapított. A Nukleáris Technika Intézetben létrehozott központ a mikro- és kis moduláris reaktorok (SMR-ek) magyarországi és régiós ipari megvalósíthatóságának elősegítése érdekében végez oktatási, kutatás-fejlesztési és innovációs feladatokat, valamint műszaki és gazdasági megvalósíthatósági vizsgálatokat. Ezzel támogatja a magyar gazdaság és a nemzetközi ipar szereplőit az új technológia biztonságos, gazdaságos és fenntartható elterjesztésében – téájékoztatott az alternativenergia.hu portál.
Ha Európa sötétbe borul
Spanyolországban és Portugáliában fél napig nem volt áram, gondolkodásra késztetve a világot: mi történik ilyenkor, és mit tehetünk ellene? Készülni lehet, de ha elmegy az áram, nincs jó forgatókönyv. Fontos tudni, hogy az Európai Unió előírja a megújuló energia kötelező átvételét, így a rendszerirányítónak a fosszilis és nukleáris erőműveket kell háttérbe szorítania – hacsak a rendszer stabilitása nem kíván mást. Ebben az esetben éppen ez lett volna a szükséges lépés: a megújuló energia részleges megtagadása a rendszerbiztonság érdekében” – állapította meg Zay Balázs, a Klímapolitikai Intézet vezető kutatója. A demokrata.hu a továbbiakban idézi a kutatót, azt mondja: „Az eset tanulságul szolgálhat mindazok számára, akik szerint nincs szükség a Paks II. beruházásra vagy új, kombinált ciklusú földgázerőművekre. Amíg Magyarországon nem nőnek hegyek és vízhozamok, amelyek lehetővé tennék a vízerőművek tömeges telepítését, addig a villamosenergia-ellátás sem télen, sem nyáron nem oldható meg kizárólag időjárásfüggő megújuló forrásokkal”.
EM: eredményesen zárta működését a Fenntartható Atomenergiáért Tanácsadó Testület
Eredményesen zárta működését a Fenntartható Atomenergiáért Tanácsadó Testület – közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) Facebook-bejegyzésében. A tárca tájékoztatása szerint már a nyári felkészülés jegyében összegezte elvégzett munkáját a Lantos Csaba energiaügyi miniszter által életre hívott szakmai-tudományos fórum. Lantos Csaba kezdeményezésére, elismert szakemberek bevonásával 2024 őszén alakult meg a Fenntartható Atomenergiáért Tanácsadó Testület. Fő küldetése az volt, hogy a miniszter a felmerülő összes lényeges nukleáris, környezetvédelmi, energetikai, vízügyi szempont körültekintő mérlegelése nyomán hozhassa meg fentiek szerinti döntését. A testület által meghatározott feladatok részleteit öt munkacsoportban, szakértők még szélesebb körének közreműködésével tekintették át az elmúlt hónapokban.
Ajánlást fogalmazott meg a Fenntartható Atomenergiáért Tanácsadó Testület az áramellátás biztonságának megőrzése érdekében
A testület mostanra elkészült ajánlása szerint a Duna hőmérséklete ne haladhassa meg a 32 fokot, egy naptári évben legfeljebb 15 napon lehessen az eseti eltérés szerint eljárni, valamint a Paksi Atomerőmű teljesítményének visszafogása ne lépje túl a létesítmény névleges teljesítményének felét – ismertette Lantos Csaba. Az MTI tájékoztatása arra is kitér, hogy a miniszter kifejtette: ahogy az időjárás változik, teljes áramszünet is egyre gyakrabban fordulhat elő, amit egyebek mellett a közelmúltban történt teljes és tartós spanyol és portugál áramszünet is mutat.
Brüsszel szankciót akar, miközben az EU tagállamai óriási mértékben vásároltak orosz nukleáris fűtőelemet
Miközben az Európai Bizottság mind erőteljesebben sürgeti az Oroszország elleni gazdasági szankciók kiterjesztését az energiaiparra, beleértve a Roszatom nukleáris technológiáit és az orosz fűtőanyag importját is, az elmúlt egy-két évben számos tagállam óriási mennyiségben tárazott be orosz nukleáris üzemanyagból – erről ír a magyarnemzet. Hozzáétették, az orosz importról való azonnali leválás súlyosan veszélyeztetné az EU és a tagállamok energiabiztonságát, emiatt jelenleg ésszerűtlen lépés lenne.
Bizonytalan Paks II. környezete
Tavaly 477 milliárdról 536 milliárd forintra nőtt a paksi atomerőmű-beruházás értéke – derül ki az állami Paks II. Zrt. 2024-es beszámolójából. Az ügyvezetés megvizsgálta és értékelte az orosz–ukrán konfliktussal kapcsolatos geopolitikai, európai uniós események, gazdasági szankciók társaságra gyakorolt hatását. Ezek az események bizonytalanságot jelentenek a cég számára – fogalmazott a Népszava.
Rászólt Brüsszel a csehekre, hogy ne írják alá az óriási atomerőmű szerződést
Az Európai Bizottság arra kérte a cseh hatóságokat, hogy egyelőre ne írják alá a 18 milliárd dolláros cseh atomerőmű építés szerződését a nyertes dél-koreai vállalattal, így legyen idő megvizsgálni a projektben lévő állami, pontosabban külföldi harmadik országba irányuló támogatás kérdését. Ez a fejlemény kapóra jöhet a francia EDF-nek is, amely a vesztes fél az atomerőmű tenderen – írja a portfolio.hu.
Atomreaktorokat építenek a mesterséges intelligenciának
A Google és a nukleáris telephelyeket fejlesztő Elementl Power bejelentette, hogy három fejlett atomreaktor-telephely létesítésén dolgozik. A technológiai vállalat minél gyorsabban igyekszik biztosítani az energiaforrásokat, mivel a mesterséges intelligenciával kapcsolatos ambíciói egyre nagyobb energiaigénnyel járnak – tájékoztatott a Blikk.
800 milliárd forintba kerülne Magyarországnak az EU embargója az orosz energiahordozókra
Magyarország energiaszámlája 800 milliárd forinttal emelkedne, ha az Európai Unió az orosz gáz, kőolaj és urán szolgáltatásra embargót vezetne be – hangsúlyozta az Energiaügyi Minisztérium (EM) parlamenti államtitkára a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
Eszközök és feladatok: a tudomány mindenütt jelen van
Az Atomenergetikai Múzeum (AEM) idén is megszervezte fizikaversenyét, a Teller Ede vetélkedőt, amelynek témája az AEM megnyitásának 13. évfordulója kapcsán a tévhitek volt. A csapatversenyen ebben az évben is középiskolások, míg az országos, online, egyéni megmérettetésen a hagyományokhoz híven 7. és 8. osztályos általános iskolai diákok vehettek részt – írja a Paks-Press.
Azonnal szerződést ajánlott a Paksi Atomerőmű a villanyszerelő diáknak
Málovics Zsombor, a Siófoki SZC Bacsák György Technikum és Szakképző Iskola (Fonyód) 11. osztályos diákja lett Magyarország legjobb villanyszerelő tanulója 2025-ben. A fonyódi diáknak a Szakma Kiváló Tanulója verseny döntője után megvalósult álma: azonnal állásajánlatot kapott a Paksi Atomerőműtől – írja a sonline.hu.
Meghajlás az atomlobbi előtt?
Az új német kormány szakít az ország régóta fennálló atomenergia-ellenességével, ezentúl nem fogja akadályozni azokat a francia törekvéseket, amelyek egyenlő módon kezelnék a nukleáris és a megújuló energiát – írja a Tolnai Népújság.
Véget ért a német atomellenesség
Németország végre nem fogja ellenezni az atompárti javaslatokat, és így teret nyerhet az Európai Unióban az olcsó és fenntartható energia – hívta fel rá a figyelmet Orbán Balázs. A Magyar Nemzet szerint a miniszterelnök politikai igazgatója emlékeztetett, a német atomellenesség a 2011-es fukusimai baleset után erősödött meg, és Berlin mindent megtett, hogy az egész EU kövesse a példáját. Ennek ellenére Magyarország kitartott az atomenergia mellett, és most úgy tűnik, hogy ebben is igaza volt.
Brüsszel atomszankciói kritikus helyzetbe sodornák Európa nukleáris ellátását
Tagállami jog megsértésére készül az Európai Bizottság az orosz energiahordozók uniós importtilalmával, miközben a szankciók miatt kieső nukleáris termékek pótlása korántsem lenne egyszerű feladat – hívta fel a figyelmet Hárfás Zsolt atomenergetikai szakértő a Magyar Nemzetben. Részletezte azt is: lehetséges ugyan új nukleáris fűtőanyaggyártó után nézni, de ez néhány tagállamban rosszul sült el, legutóbb éppen Ukrajnában okozott hatalmas pánikot.
Az elnök átadta a stafétát
Szekszárdon, a Merops Hotel konferenciatermében tartott tisztújító taggyűlésen átadta a stafétabotot az új elnöknek Palotásné Kővári Terézia, aki tíz éven át töltötte be ezt a posztot. A Népújság innfromciói szerint a Tolna Vármegyei Mérnöki Kamara új elnöke Fenyvesi Csaba, a Paksi Atomerőmű műszaki főszakértője lett.
——————————
Borítóképünk: Paks, 2023. szeptember 22. – Magyar Levente beszél sajtótájékoztatatón a Paks II. telephelyén. A Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára szerint a Paks II. atomerőművet meg kell építeni ahhoz, hogy Magyarország energiabiztonsága, szuverenitása folyamatosan érvényesüljön. Baloldalon Alekszej Lihacsov, a Roszatom vezérigazgatója. Paks-Press Fotó: Kiss G. Péter.
PAKS-PRESS 2025. május 21., szerda 11.00. +++