PAKS-PRESS – Csak a magántulajdonú gépjárművek, mezőgazdasági erőgépek, traktorok, valamint a taxik kaphatják a 480 forintos garantált áron az üzemanyagot, a Mol javaslatára, a kormány döntése értelmében – jelentette be a Miniszterelnökséget vezető miniszter szombaton, Budapesten.

Gulyás Gergely a Kormányinfón közölte, az ellenőrzés „könnyű és gyors”, mert a forgalmi engedélyen vonalkód található és leolvasható. Ezeket az adatokat a Mol jogosult tárolni és az ellenőrzés érdekében köteles az adóhivatalnak továbbítani – részletezte. Ismertetése szerint ahogy eddig is, ezentúl is piaci áron tölthetők a 7,5 tonnát meghaladó, magyar rendszámú gépjárművek, továbbá a külföldi rendszámú járművek, de ide tartozik a kannás üzemanyagtöltés is; ezentúl piaci áron tankolhatnak – a személytaxi-szolgáltatást nyújtó gépjárművek kivételével – a nem természetes személy által fenntartott gépjárművek.

A miniszter a döntést azzal indokolta, hogy karbantartás miatt pénteken le kellett állítani a százhalombattai kőolajfinomítót, amely fedezi a magyarországi szükségletek száz százalékát. Hozzátette: az üzemanyagellátást így most importból és a stratégiai készletek negyedének felszabadításából biztosítják.

Elmondta, hogy pénteken a Mol elnök-vezérigazgatója tájékoztatta a kormányt a finomító karbantartásáról, amelyet már egyszer elhalasztottak és tovább nem halasztható. Megjegyezte, a Mol Százhalombattán finomítja az orosz kőolajat.

Értékelése szerint a háború és az arra adott szankciós válaszok lehetetlen helyzetet teremtettek az energiaellátás területén Európában, az egekbe szökött a kőolaj és a földgáz ára.

A háború és a szankciók miatt ma senki nem tudja garantálni, hogy a kőolajszállítás folyamatos lesz ősszel és télen, ezért a stratégiai készlet felszabadítása nem lehetséges, csak annyit tudnak felszabadítani, amelynek pótlására „reális esély” van a következő fél- háromnegyed évben – magyarázta. Gulyás Gergely kifejtette, a stratégiai készletek negyedének feloldása – a Molnál lévő készletekkel együtt – csak a hazai igények egy részének kielégítésére elég, a többit importból kell fedezni. Kitért arra, hogy az import ára a háborúk és szankciók miatt rendkívül magas, és feldolgozott gázolajat decembertől nem lehet Oroszországból behozni, mivel azt Brüsszel megtiltotta.

Úgy összegzett, hogy a megmaradó készletek csak a lakossági fogyasztásra elegendőek.

A miniszter hozzátette: a Magyar Ásványolaj Szövetség július 27-én arról tájékoztatta a kormányt, hogy az import részben a hatósági ár, részben a szankciók miatt jelentős mértékben visszaesett. A schwechati finomító elhúzódó üzemzavara szintén nehezíti a beszerzést, továbbá a tartós aszály következtében a Duna drámaian alacsony vízszintje visszafogja az uszályos üzemanyagbehozatalt is – mondta.

Hozzátette: százhalombattai finomító leállásának időtartama nem becsülhető meg, mert az újraindítás nem automatikus, annak során lehetnek hibák, mint a schwechati finomító esetében, de a Mol folyamatosan tájékoztatja a kormányt a karbantartás állásáról.

Gulyás Gergely elmondta azt is, hogy augusztusban 155 kilotonna, azaz 184 millió liter dízelolajat szabadítanak fel. A felszabadított készlet a stratégiai gázolajkészlet 38 százaléka, a gázolaj előállítására alkalmas kőolaj- és dízelkészletnek pedig együttesen a 24 százaléka.

Ha az Európai Unió energia-veszélyhelyzetet hirdet, az nyílt beismerése lesz annak, hogy Európa háborús gazdaságra áll át – mondta a miniszter. Hozzátette: mindez szószegés lenne azon politikusok részéről, akik korábban azt állították, hogy a háborúnak nem lesz hatása Európára. Emellett komoly nehézséget is jelentene a háztartások és az európai gazdaság számára, utóbbit recesszióba is lökheti.

Kijelentette ugyanakkor: Magyarország, bár nem szavazta meg, kénytelen lesz betartani a 15 százalékos gázfelhasználási csökkentést és képes is lesz erre.

Szólt arról is, hogy minden rövid vagy hosszú távon megvalósítható eszközt meg kell vizsgálni a gáz kiváltására, „a gáztól valóban menekülni érdemes”. Gulyás Gergely ezt azzal indokolta, hogy a 200 dollár feletti gázár egész Európában hátrányt okoz a globális versenyben, és továbbra sincs jele az ukrajnai háború gyors lezárásának.

Szólt arról, hogy az energia-veszélyhelyzeti operatív törzs dolgozik a lehetőségeken, a lignittermelés növelésén és a Mátrai Erőmű leállított blokkjainak újraindításán. A barnakőszén-bányászatot is újraindítaná a kormány, és elrendelte, hogy tűzifát csak engedéllyel lehet kivinni az országból, emellett az erdőgazdaságokat a kitermelés növelésére utasították.

 Gulyás Gergely azt is mondta, hogy az üzemanyagárstop miatt indult kötelezettségszegési eljárásra két hónapjuk van válaszolni, és fognak is. Jogi vitáról van szó, amelyet korrekt érvekkel szeretnének lefolytatni – közölte.

Arra a kérdésre, hogy a kormány tervez-e további segítségnyújtást a családoknál a rezsicsökkentés területén, Gulyás Gergely emlékeztetett: a gázfogyasztásnál a háromgyermekes családok további 600 köbmétert kapnak kedvezményesen, ami minden további gyerek után 300 köbméterrel nő. A gázzal muszáj spórolni – fogalmazott, és azt kérte, ha van rá lehetőség, aki tud, keressen alternatív megoldásokat a rezsicsökkentett határ felett. Kitért arra is, mivel drága a nyersanyag és az energia, az a legfontosabb, hogy ne legyen hiány. A gáztározók töltöttsége pillanatnyilag 50 százalékos, ami 3 milliárd köbméter gáz tárolását jelenti. Ez két hónapig – csak lakossági fogyasztásra vetítve négy hónapig – elegendő – fejtette ki Gulyás Gergely, aki egy másik kérdésre közölte: a dízelnél állnak rosszabbul, de benzin sincs korlátlanul.

Ha a tárolókat fel tudják tölteni, akkor a fűtési szezon, azaz április végéig van elegendő gáz a lakosság számára. Erre az évre a költségvetési hiány tartható a mostani árak mellett, és azon vannak, hogy jövőre is a lehető legtöbb forrást tegyék a rezsivédelmi alapba – tette hozzá.

Vannak esetek, amikor azonnali hatályba lépés kell, ez tipikusan ilyen – mondta a miniszter arra, hogy fél órát határoztak meg az új benzinár-szabályozás bevezetésére. Arról, hogy az árak tovább drágulhatnak majd, azt mondta: az állam az inflációt csökkenti, ahol tudja, és ahol el kell engedni ezt az eszközt, ott ezt teszi.

További felvetésre közölte: jelenleg 2,68 eurócent a gáz ára Magyarországon, míg Svédországban 23,78, Hollandiában 23,19 eurócent. Egy német átlagos fogyasztású család 4,4 millió forintot fizet, míg nálunk évente 200 ezer forintot. Nem érzi, hogy szégyenkezni kellene – fogalmazott.

Arra, hogy mi változott a gáz terén, azt mondta: nincs orosz olcsó gáz, ez változott. Az új orosz gázszerződés kedvezőbb, mint a korábbi, de hogy ezt miként kell számolni, arról a magyar kormány nem nyilatkozott korábban sem. 

Arról, hogy a benzináraknál miért kivételek a taxisok, azt mondta, nekik a benzin és a dízel a kizárólagos munkaeszközük, ha nem sorolják őket a kivételek közé, akkor már másnap 60 százalékos drágulás lett volna az áraikban.

Kiemelte: a kormány szeretné, ha nem kellene újabb stratégiai készleteket felszabadítani, de nem tudják, meddig tart a százhalombattai finomító karbantartása. Ha a finomító nem indul újra, akkor kénytelenek lesznek újabb készleteket megnyitni – fűzte hozzá. Elmondta: az olajfinomító karbantartása egy hónapot vehet igénybe, a folyamatról tájékoztatnak majd.

Hangsúlyozta: az árstopokkal kapcsolatban óvatosan kell fogalmazni háborús időszakban, de a kormány célja, hogy minél hosszabb ideig fenntartsa őket.

Azt mondta: szombat délben már hatályba léptek az új árszabályok.

Képünk: Újabb roham a paksi benzinkutakon

Paks, 2022. július 30., szombat – A még 480 forintos hatósági, korlátozott benzinárat fizető, feltehetően céges autósok sorbanállása az utolsó pillanatokban, közvetlenül a tizenkétórai váltás előtt a paksi MOL kúton, 2022. július 30-án. A magántulajdonú autók, gépek és taxik továbbra is a kedvezméyes árat fizethetik az új rendelet szerint. Paks-Press Fotó: Kiss G. Péter. 

PAKS-PRESS 2022. július 30., szombat 18.20. +++

Share via
Copy link
Powered by Social Snap