PAKS-PRESS – Az atomerőmű nem „polctermék”, azaz a terveket nem lehet csak úgy lekapni a polcról, országonként eltérők a követelmények és mások a telephelyjellemzők. A terveket minden esetben a helyi adottságokhoz hozzá kell igazítani. Ezzel összefüggésben igazolni szükséges, hogy az erőmű tervei megfelelnek a nukleáris biztonsági követelményeknek.
Alapvető eszköz erre a célra a biztonsági elemzés, az ezzel kapcsolatos feladatokat a Paks II. projektben a Nukleáris Osztály szakemberei végzik.
– Óriási felelősség, hogy a nukleáris biztonság szempontjából a legjobb erőművet építsük fel. Ebben jelentős szerepe van a munkatársaimnak. Ahhoz, hogy ezt a munkát el tudják látni, nem mindennapi tudás kell, speciális ismeretekre és némi megszállottságra van szükség. Nem minden bokorban terem reaktorfizikus vagy elemző mérnök – fogalmaz a Nukleáris Osztály munkájáról Szécsényi Zsolt.
Az osztályvezető hozzáteszi: jelentős hangsúlyt fektetnek arra, hogy egyetemistákat fogadjanak szakmai gyakorlatra, diplomatémákat, projektfeladatokat írnak ki, előadást tartanak az egyetemeken. Három munkatársuk jelenleg is tanul, s ennél több a „saját nevelésű” kolléga, azaz olyan, aki előbb gyakorlaton, majd részmunkaidőben kapcsolódott be a projektbe.
Az osztály négy szakterületre tagolva látja el feladatait. Ezek a reaktorfizikai, a determinisztikus biztonsági elemzési, a valószínűségi biztonsági elemzési, valamint a veszélyelemzések szakterület. Alapvető tevékenység a nukleáris biztonsági elemzések és értékelések gondnokolása.
Ennek alapvetően két aspektusa van: egyrészt ellenőrzik az orosz fővállalkozó által végzett elemzések módszereit, illetve eredményeit, másrészt tőle független elemzéseket végeznek vagy végeztetnek külső intézetekkel. Szécsényi Zsolt hangsúlyozza: feladatuk a legelső tervezési fázissal kezdődik és gyakorlatilag az erőmű leszereléséig tart. A létesítés során értékelni kell minden változást, majd a megvalósult állapotra, felül kell vizsgálni a tervezéskor elvégzett elemzéseket. Az üzemelés során pedig ki kell szolgálni a biztonsági felülvizsgálatokat, az esetleges biztonságnövelő intézkedéseket és átalakításokat.
– Cél, hogy felépítsünk egy szakemberek és elemző eszközök együttesével alkotott olyan tudásbázist, amellyel a blokkok üzemeltetése kiszolgálható – húzza alá az osztályvezető, aki hozzávetőleg negyven évnyi tapasztalattal rendelkezik ezen a szakterületen, frissen végzett fizikusként a Paksi Atomerőműben kezdte pályáját. Mint kiemeli, a blokkokat nem lehet leemelni a polcról, a Pakson épülő új egységek jelentősen különböznek a referenciablokkoktól, egyrészt a környezeti paraméterek miatt, másrészt a biztonsági követelmények terén is eltér az uniós gyakorlat az orosztól. Például, amíg a referenciablokk alaperőmű, addig a paksinak széles teljesítménytartományban képesnek kell lennie a hálózati igényekhez alkalmazkodni, azaz ezeknek a blokkoknak tudni kell manőverezni is. A nukleáris biztonság jelentőségét jól szemlélteti Szécsényi Zsolt szerint az, hogy az erőmű rendszereinek körülbelül 70 százaléka fontos ebből az aspektusból, 40-50 százalékát csak a nukleáris biztonság garantálása miatt telepítik, a villamosenergia-termeléshez ezek szükségtelenek. Ilyen berendezés például az olvadékcsapda.
– A nukleáris biztonsági követelményeket a társadalom tűrőképessége határozza meg. A társadalom akkor fogadja el a nukleáris energiát, ha az emiatt jelentkező kockázatot nagyon minimálisra csökkentik – magyarázza a szakember az atomenergia terén jellemző, szinte túlzó biztonságelvű megközelítést.
Ennek szellemében a Paks II. Zrt.-nél az üzembehelyezési engedélykérelemig szeretnék független módszerekkel is elvégezni szinte az összes elemzést, amit a fővállalkozó. A Nukleáris Osztály munkatársai, több esetben a hazai műszaki támogató szervezetekkel karöltve, saját modelleket fejlesztenek, úgyszólván virtuális erőművet építenek. Ez hosszú, akár 4-5 éven át tartó folyamat. A modelleken számtalan tranzienst és baleseti variációt futtatnak le annak érdekében, hogy igazolják: a tervezett nukleáris létesítmény minden üzemállapotban megfelel a nukleáris biztonsági elvárásoknak, és Magyarország villamosenergia-forrása lesz a jövőben. (x)