PAKS-PRESS – Rövidesen megérkezhet a két új paksi atomblokk építési területére egy látványos méretű, a biztonság szempontjából pedig kiemelt fontosságú berendezés, a zónaolvadék-csapda. A Pakson használatos VVER-1200-es reaktorok üzemanyaga teljesítménykövető üzemmódra is alkalmas.
Mint arról már július 18-iki kiadásunkban már beszámoltunk, erről is beszélt Alekszej Lihacsov, a Roszatom vezérigazgatója és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. A zónaolvadék-csapda elemeit – amelyeknek tizenhat Airbus-repülőgéppel egyenlő a tömegük – a telephelyen szerelik majd össze. A darabok a Don folyón, uszályon indultak Paksra.
Egy 730 tonnás szállítmányról van szó. A berendezést a létesítés korai fázisában építik be, az erre vonatkozó engedélyt az Országos Atomenergia Hivatal már kiadta. Az olvadékcsapda a továbbfejlesztett harmadik generációs VVER-1200 blokkok számos új, a biztonság növelését eredményező műszaki megoldásainak egyike. Ez egy olyan speciális tartály, amely a reaktortartály alatt helyezkedik el, és képes annak sérülése esetén a zónaolvadék befogadására.
A VG Rosztatomtól származó információi szerint használatával megakadályozható, hogy a zónaolvadék az alaplemez betonjával kölcsönhatásba lépjen, csökkenthető a hidrogénfejlődés és a radioaktív anyagok környezeti kibocsátása. Az olvadékcsapda elemeinek össztömege 732,7 tonna, teljes magassága 15,24 méter, a legnagyobb – 11 méter – átmérőjű eleme a tartógyűrű.
Az olvadékcsapdában alumínium-oxid és vas-oxid tartalmú olvadótöltet van, amely a zónaolvadékkal elkeveredve csökkenti az olvadék fajlagos hőjét. Az olvadótöltetbe gadolíniumot is adagolnak, amely a neutronelnyelő tulajdonsága okán megakadályozza a nukleáris láncreakció kialakulását az olvadékban. Az olvadékcsapda acéltartálya súlyos baleset esetén kívülről bóros vízzel hűthető. (Fotó: Roszatom.)
Ugyancsak friss hír, hogy a Pakson használatos VVER-1200-es reaktorok üzemanyaga teljesítménykövető üzemmódra is alkalmas. A Roszatom közleményében azt írja, hogy a kutatóreaktorban a nukleáris üzemanyag viselkedését vizsgálták egy VVER-1200-as blokk napi szintű teljesítmény változtatását modellezve 18 hónapos üzemanyagciklust alapul véve. (C-15. A szerk.)
Az üzemanyagtesztek eredményei alapján bebizonyosodott, hogy az orosz nukleáris üzemanyag teljes mértékben működőképes teljesítménykövető üzemmódban is, ami nem befolyásolta jelentősen az üzemanyagpálcák geometriai jellemzőit, az üzemanyag hőmérsékletét, az üzemanygpálcában a gáznyomást, valamint a burkolat korróziós állapotát. Az összes kísérletben szereplő fűtőelem végig hermetikusan zárt maradt.
Az atomerőművi blokkok teljesítményének szabályozhatósága, teljesítménykövető képessége javítja az energiarendszerek rugalmasságát és hatékonyságát, és végső soron egy olyan újabb tényezővé válik, amely hozzájárul az atomenergia versenyképességéhez.
PAKS-PRESS 2024. július 22. hétfő 17:00. +++