PAKS-PRESS – „Felelőtlenül nem ígérgetek” – mondta Heringes Anita polgármester a hivatalban tartott megbeszélésen, hétfőn. A vállalkozók és az önkormányzat vezetői közötti, hétfő délutáni, közel kétórás egyeztető tárgyalás után azzal álltak fel az asztaltól, hogy vállalkozóbarát adórend bevezetése következhet, de inkább a következő évtől, vagy még esetleg – korábban.

A helyi vállalkozók szószólójaként a találkozót szervező Kasó Tibor többszöri nekifutásra sem tudta kicsikarni Heringes Anitától azt a konkrét ígéretet, hogy a helyi építmény adót minimum követelésként 3,6-ról, 1,8 százlékra csökkentse le a Hivatal.

Kasó Tibor az egyeztető tárgyalás alaphangját megadva felidézte a január 23-án tartott és akkor már erősen részletezett érveit. Szavai szerint már 2016-ban jelezték az önkormányzatnak, hogy a város adópolitikája reformra szorul, számos aránytalanságot és igazságtalanságot tartalmaz, elsősorban a kis –és középvállalkozások számára. Azzal is érvelt, hogy más városokban úgy vállakozóbarát az önkormányzat, hogy nincs építményadó, amely a legnagyobb gondot okozza. További felvetése, hogy az építményadót „négyzetméteralapúra” kell változtani a mostani százalékos elszámolás helyett: ebben az évben is „milliókat fogunk fizetni” – érvelt tovább.

Jelezte: az építményadó elvesztése az önkormányzatnak nem jelente nagy érvágást, mert az iparűzési adóban „rengeteg feltáratlan tartalék van”. Ilyen lehet az itt, az építkezésen dolgozó vállalkozások, amelyeknek nincs bejeletett telephelye Pakson, vagy éppen úgy dolgoznak, hogy egy idő múlva már nem itt vannak. Tehát a válasz az adóellenőrzés lehet.

Heringes Anita már rögtön az első válaszában utalt arra, hogy más önkormányzatok is emeltek az építményadón, a várost fenn kell tartani, de nyitott kapukat döngetnek a vállalkozók, amikor arról beszélnek, hogy adóreformra van szükség.

Kifejtette: az adóreform mellett már most a költségvetés elkészítésében azon fáradoznak, hogy a költségeket is csökkentsék. Az önkormányzat cégeinél felhívták a figyelmet arra, hogy 5-20 százalékkal csökkenteniük kell a kiadásokat, hogy a pénzt a vezetők honnan veszik el, azt rájuk bízták – teljeskörű átvilágítás történik. De a takarékos gazdálkodás eredménye lehet, hogy több pénz jut majd a beruházásokra, felújításokra – mondta el.

A Paks-Press Hírügynökség kérdésére válaszolva a vállalkozói találkozón szinte harapófogóba került Heringes Anita azt mondta: megígérte, hogy a „vállalkozói építményadót négyzetméterre állítják át”, az átállást egy szakértői cég dolgozza ki, de erre hagyjanak elegendő időt a vállalkozók. Ugyanis Kasó Tibor az azonnali bevezetést követelte, és azt, hogy ennek számai már a 2025-ös költségvetésben jelenjenek meg. A polgármester szerint csak egy fenntartható költségvetést lehet elfogadnia a testületnek.

Amit Heringes Anita örökölt az előző városvezetéstől, az arról tanúskodik, hogy a hatalmas városi bevételek elfolytak és a város egyszerűen felélte a milliókat és ezt meg is szokta. „Ha a költségvetésben valamilyen szolgáltatást kivezetünk, kiállok a város elé, és elmondom, mit miért teszünk” – fogalmazott.

– A közösségi közlekedést is át kell gondolni, ennek a tervezése folyamatban van. Ismertette: 700 millós önkormányzati támogatása volt a közlekedési cégnek, és ehhez társult a 68 milliós jegyárbevétel. Az, hogy a városi autóbuszközlekedést igy kell-e fenntartani, a teljes körű átvilágítás elkezdődött, „közösségi közlekedés nem tud nyereséges lenni”, de átnézzük, miként lehet kevesebből kijönni – mondta a polgármester.

A költségvetés egyelőre csak vázlatokban. Nem ismerik a szolidarítási adót, a versenyképes járások befizetési kötelezettséget, továbbá a még alá nem írt buszbeszerződés konzekvenciáit.

Barnabás István alpolgármester a találkozót a vállalkozókkal hasznosnak minősítette, középtávon egyező, rövidtávon, különvéleményen vannak. Jövőre bevezetik a négyzetméter alapot az építményadóban. Kérdésre válaszolva az alpolgármester azt mondta: az atomerőmű, ha a legtöbbet fizeti, akkor a négyzetméterár 2950 forint/négyzetméter, ez azt jelenti, hogy az építmény adójuk a felére esne vissza. Ez nekik jó, nekünk kevésbé, viszont azzal kell számolni, hogy ezért a támogatások rendszerét is újra kell gondolni, ezen meg a város lakosságának is gondolkodni kell.

Heringes Anita a találkozón azt is mondta: jó, hogy van közösségi közlekedés, jó, hogy van múzeum vagy képtár, ahol ránk bíztak nagyon értékes tárgyakat, de most az adószakértők és pénzügyesek hetei következnek.

A város sok mindent megszokott az utóbbi években, a szerethető város képe azonban csak úgy jutott el az emberekhez, mint ingyenes konceretek, amelyre országosan is idejöttek, a támogatások és igények végtelen sora, amit nem is érdemes felsorolni, hiszen úgyis mindenki tudja, melyek ezek.

Volt vállalkozó, aki a tárgyaláson azt mondta, neki nincs kedve támogatni se a focit, se a kosarat.

Ezekkel a mondatokkal közel két óra telt el a Hivatalban, hétfőn.

PAKS-PRESS 2025. január 27., hétfő 19:30. +++

 

 

 

Share via
Copy link
Powered by Social Snap