Paks II. beruházás a legszigorúbb nemzetközi előírások szerint halad előre

PAKS-PRESS – A paksi atomerőmű bővítése, a Paks II. beruházás a legszigorúbb nemzetközi előírások betartása mellett zajlik – hangsúlyozta Hugyecz Attila, a Paks II. Zrt. nemzetközi kapcsolatokért felelős vezetője Szamarkandban, az Uzatom Expo 2024 Kiállítás – A nukleáris ipar nemzetközi lehetőségei címmel tartott nemzetközi konferencián.

Az üzbég atomenergia hatóság, az Uzatom nemzetközi konferenciáján a nemzetközi együttműködésről, az atomenergetikai világszervezetek szerepéről szervezett panelbeszélgetésen Hugyecz Attila kiemelte, hogy a Paks II. beruházást több nemzetközi nukleáris szervezet is nyomon követi, köztük a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség, a Nukleáris Világszövetség, az atomerőműveket üzemeltetők világszervezete. Rendszeresen felkeresik az építkezést olyan vállalatok is, amelyek atomerőmű építésében érintettek, így lehetőség van a tapasztalatok átadására.

Hugyecz Attila ismertette, hogy a két új paksi blokk orosz fővállalkozásban, nemzetközi együttműködésben épül, az európai uniós közbeszerzési előírásokat figyelembe véve. A beruházás beszállítóit nemzetközi tendereken választják ki.

Példaként említette, hogy a turbina generátort, az irányítástechnikát a nemzetközi tenderkiíráson nyertes nyugat-európai cégek szállítják, a talajszilárdítást, a résfal kialakítását német cégek végzik, a talajmunkákon magyar vállalatok is dolgoznak.

Elmondta, hogy az Országos Atomenergia Hivatal jóváhagyta a Paks II. atomerőmű-beruházás úgynevezett első beton öntéséhez szükséges előzetes biztonsági jelentését. Ez fontos lépés a projekt megvalósításában, ugyanis a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség sztenderdjei szerint az engedély azt is jelenti, hogy az első beton öntése nyomán az atomerőmű már hivatalosan is építés alatt álló nukleáris létesítménynek minősül – jelezte.

Hugyecz Attila elmondta, hogy Magyarországon a nukleáris energia fontos szerepet játszik az energiaellátásban, tavaly a hazai áramtermelésben az atomenergia 45 százalékot képviselt, a megújuló energia aránya 25 százalékot, a gáz 21 százalékot, a szén 8 százalékot, 1 százalék pedig egyéb forrásból származott. Ugyanezen időszakban Magyarország áramfelhasználásának 35 százaléka származott atomenergiából, 18 százaléka megújuló energiából, 16 százaléka gázerőművekben, 6 százaléka szénerőművekből előállított energiából, 1 százalék egyéb forrásból, és 24 százalékot tett ki az import.

A konferencia megnyitóján Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség főigazgatója hangsúlyozta, hogy az atomenergia fontos szerepet játszik a gazdasági növekedésben, a környezetvédelemben, a fenntarthatóságban, képes hosszú távon is megteremteni az energiaellátás biztonságát. Üzbegisztán történelmi lépést tesz azzal, hogy belép az atomenergiát használók közösségébe – tette hozzá.

A konferencia plenáris ülésén Jurabek Mirzamahmudov üzbég energiaminiszter elmondta, hogy a tervek szerint Üzbegisztán 2030-ra átfogó nemzeti nukleáris infrastruktúra létrehozásával megbízható, költséghatékony és környezetbarát villamosenergia-ellátást kíván kialakítani. Ebben kulcsfontosságú prioritás egy kis moduláris atomerőmű (SMR) építése.

A Roszatom májusi közlése szerint kis teljesítményű moduláris atomerőművet (SMR) építenek Üzbegisztánban. Az erről szóló szerződést Vlagyimir Putyin orosz elnök üzbegisztáni látogatásakor írta alá a Roszatom orosz állami atomenergetikai konszern mérnöki részlege, az Atomsztrojexport és az Uzatom, az üzbég kormány alá tartozó atomenergia-ügynökség atomerőmű-építési igazgatósága.

Üzbegisztán középső részén, Jizzax tartományban egy 330 megawatt (MW) összteljesítményű kis moduláris atomerőművet építenek orosz technológiával, amely 6, egyenként 55 megawatt (MW) teljesítményű reaktorral készül. +++

Czepek Gábor: négy energetikai javaslatot kell megfogadnia Brüsszelnek a versenyképesség helyreállításához

PAKS-PRESS – Négy javaslatot meg kell fogadnia Brüsszelnek ahhoz, hogy csökkenjenek az energiaárak és Európa újra főszereplője legyen a globális gazdaságnak – mondta az Energiaügyi Minisztérium (EM) parlamenti államtitkára vasárnap a tárca Facebook-oldalára feltöltött videójában.

Czepek Gábor kiemelte: az atomenergia reneszánszát minden eszközzel támogatni kell uniós szinten is, ahogy az energiatárolás, így az európai akkumulátoripar fejlesztését is.

Átfogó és őszinte revízióra van szükség a szén-dioxid-kvótákkal kapcsolatban, különösen a kiegyenlítő energiapiacra dolgozó gázerőműveknél. A gázárak jelentős csökkenéséhez pedig orosz-ukrán tűzszünetre van szükség – fejtette ki.

Az államtitkár úgy fogalmazott: „Csak így érhetjük el, hogy Európa újra nagy legyen!”

Czepek Gábor felidézte, hogy megdőlt a hazai áramfogyasztási rekord, a villamosenergia-rendszer terhelése a közelmúltban egy negyedórás időszakban 7450 megawattra emelkedett. Ez is azt bizonyítja, hogy a jövő az áramé, és a kormány intézkedései helyesek – közölte.

Az államtitkár hangsúlyozta: Magyarország jól döntött, amikor brüsszeli ellenszélben is mindent megtett a paksi atomerőmű üzemidő-hosszabbításáért, és azért, hogy Paks II építése megkezdődhessen. – Azt is jól teszi a kormány, hogy támogatja a megújulóenergia-termelést, ragaszkodik a kiegyenlítő erőművekhez, valamint arra ösztönzi az ipart, a vállalatokat és a családokat, hogy növeljék az energiatároló-kapacitásokat – mondta.

A megfelelő mennyiségben termelt, kiszámíthatóan felhasználható energia a magyar és az európai versenyképesség alapja – jelentette ki Czepek Gábor. +++

A nukleáris energia kulcsszereplő a zéró emisszió eléréséhez

PAKS-PRESS – Kiss Csaba, az MVM Energia vezérigazgató-helyettese szerint több megújuló energiaforrásra van szükség a zéró emisszió eléréséhez.

Erről a régió egyik legjelentősebb fenntarthatósági rendezvényén, a Budapest Climate Summit – a White Paper Consulting programnapján beszélt. Hozzátette, hogy a nukleáris energia kulcsszereplő, ezért a Paksi Atomerőmű élettartam-hosszabbítási kérelmet nyújtott be, valamint vizsgálják a kis moduláris reaktorok (SMR-ek) lehetőségeit is.

A rendezvényen Közép- és Kelet-Európa, valamint a világ klíma- és fenntarthatósági szakértői és üzleti szereplői vettek részt, hogy megvitassák a klímaügyi cselekvés részleteit. +++

Paks II.: fontos döntések, mozgalmas hetek decemberben is

PAKS-PRESS – Az év utolsó hetei is aktívan telnek a Paks II. projektben: megérkezett az Országos Atomenergia Hivatal döntő jóváhagyása, így a projekt fontos lépéssel került közelebb az első betonöntéshez. Eközben a terület-előkészítés és a reaktortartály gyártása is terv szerint halad.

Az Országos Atomenergia Hivatal jóváhagyta az úgynevezett első beton öntéséhez szükséges előzetes biztonsági jelentést, ami a paksi atomerőmű-beruházás újabb fontos lépése. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter komoly mérföldkőnek nevezte a hatóság jóváhagyását.

– Az előzetes biztonsági jelentés elkészítéséhez szükség volt a résfal megépítésére, és szükséges volt begyűjteni a talajszilárdítás során keletkezett tapasztalatokat is – tájékoztatott. Arra is kitért, hogy ezen engedély azt is jelenti, hogy az első beton öntését követően a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség sztenderdjei szerint hivatalosan is építés alatt álló nukleáris létesítménynek minősül majd a Paks II. Atomerőmű.

– Zajlik a talajkiemelés 23 méteres mélységig, a talajszilárdítás során a földbe lefúrni szükséges 75 ezer cölöp közül 39 ezer, azaz már több mint fele a földben van – ismertette a november végi, december eleji állapotot.

Az Országos Atomenergia Hivatal honlapján közölte: a Paks II. Zrt. teljesítette a létesítési engedélyben rögzített, valamint a frissített előzetes biztonsági jelentés OAH általi értékelése során vállalt, a visszatartási pont feloldásának feltételéül szabott feladatokat. A Paks II. Zrt. ezzel megkezdhet további létesítési tevékenységeket a kapcsolódó engedélyekben szereplő kötelezések, feltételek teljesítését követően.

Miközben Pakson, a munkaterületen már ezren dolgoznak, a külföldi gyártóbázisokon is folyik a munka, Szentpéterváron kovácsolják a reaktortartályt. Megtörtént az 5. blokk reaktortartályának alsó és felső csonkzónáján található négy-négy darab, 850 mm átmérőjű csonk kialakítása, ún. „kihúzása”. A teljes műveletsor öt napig tartott, a folyamatot a Paks II. Zrt. szakemberei mellett az Országos Atomenergia Hivatal munkatársai is a helyszínen ellenőrizték. A következő lépés a további négy fő reaktorgyűrű (hasonló technológiával történő) kovácsolása, a teljes reaktortartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.

Eközben napirenden van Paksi Atomerőmű kapacitásának fenntartásával kapcsolatos törvények módosítása. A Paks II. beruházásról szóló államközi szerződést Magyarország és Oroszország között több mint tíz évvel ezelőtt kötötték, és ez alatt az idő alatt a világ – mint Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára fogalmazott – példátlan módon megváltozott.

Ezek a radikálisan megváltozott körülmények indokolják a törvényjavaslatot, amellyel a kormányzat célja az, hogy a beruházás továbbra is zökkenőmentes legyen. – A kormányt az a cél vezérli, hogy a biztonsági előírások maradéktalan betartása mellett az erőmű mihamarabb működésbe lépjen – hangzott el a Parlamentben. +++

Új poszt az OAH Instagram oldalán: legek az atomenergia-termelésben

PAKS-PRESS – „Tudtad, hogy az Egyesült Államokban található a legtöbb üzemelő atomreaktor, míg Franciaország fedezi legnagyobb részarányban atomenergiával a villamosenergia-igényét?”

Ezt a kérdést teszi fel az Országos Atomenergia Hivatal az instagram oldalán közzétetett új posztjában. Ismertették: 2024-ben az Amerikai Egyesült Államokban 53 atomerőmű összesen 94 atomreaktorral üzemelt. Ezek alapján az Egyesült Államok a világ legnagyobb atomreaktor-üzemeltetője. Az USA villamosenergia-termelésének mintegy 18 százaléka származik nukleáris forrásból. Érdekesség, hogy az amerikai atomreaktorok átlagéletkora igen magas, eléri a 43 évet. Közülük a legidősebb, ma is üzemelő atomreaktort 1969-ben helyezték üzembe.

Franciaország 18 atomerőművében összesen 56 reaktor üzemel. Ez lényegesen elmarad Amerika atomerőműveinek és reaktorainak számától, azonban Franciaország villamosenergia-termelésének kb. 70 százaléka nukleáris forrásból származik. A hatalmas beépített atomerőművi kapacitásnak köszönhetően Franciaország a világ egyik legnagyobb villamosenergia-exportőre, évente mintegy 3 milliárd eurós bevételre tesznek szert ebből. +++

A Meta atomenergiát használna

PAKS-PRESS – A Meta ambiciózus tervet jelentett be az atomenergia fenntarthatósági stratégiájába való integrálására, amelynek célja, hogy a 2030-as évek elejére akár négy gigawatt új nukleáris energiatermelő kapacitást biztosítson az Egyesült Államokban.

A tájékoztatás szerint ez nemcsak a vállalat adatközpont-hálózatának növekvő energiaigényét hivatott kielégíteni, hanem hozzájárulhat a mesterséges intelligencia innovációjának támogatásához és a hálózat szén-dioxid-mentesítéséhez is.

A cég közlése szerint már várják az ajánlatot a nukleáris iparág szereplőitől – a cél, hogy a 2030-as évek elejétől 1–4 gigawattnyi atomenergia-kapacitás álljon a rendelkezésükre. +++

A legjobb technikumok listáján az ESZI

PAKS-PRESS – Megjelent a Mandiner Technikumi Rangsor 2025 TOP 100-as listája.

A mérésben 92,16 ponttal az ország legjobb technikuma a Váci SZC Boronkay György Műszaki Technikum és Gimnázium lett. A Nyíregyházi SZC Széchenyi István Technikum és Kollégium 91,80 ponttal lett a második, harmadik pedig a Paksi Atomerőmű bázisiskolája, az Energetikai Technikum és Kollégium 90,90 ponttal.

A rangsor összeállítása hat összevont mutató – a szakképző intézménybe beiratkozó tanulók előző tanév végi tanulmányi eredménye, a kilencedik évfolyam megkezdésekor megírt bemeneti szakképzési kompetenciamérésen elért eredménye, az évfolyamot sikeresen teljesítők aránya, a technikum tanulóinak érettségi vizsgaeredménye, az intézmény teljes munkaidős oktatóinak az oktatói összlétszámukhoz viszonyított aránya, valamint az intézmény digitális eszközellátottsága – alapján történt. +++

Képünk: az Országos Atomenergia Hivatal munkatársai az építkezés területén. Fotó: Paks II. Zrt.

PAKS-PRESS 2024. december 11., szerda 09:00. +++

Share via
Copy link
Powered by Social Snap