Befejeződött a Paksi Atomerőmű 4. blokkjának 2025. évi karbantartása
A Paksi Atomerőműben befejezték a 4. blokk 2025. évre tervezett karbantartását és éves főjavítását. Az üzemeltető szakemberek felterhelték a blokkot. A 2025. június 6-án elkezdett, a fűtőelemek üzemszerű átrakásával összekötött, tervszerű, ciklikus karbantartási, ellenőrzési és javítási tevékenységeket elvégezték. A nukleáris hatóság honlapja azt is közölte, hogy a blokk karbantartási és indítási műveleteit az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) helyszíni, valamint online ellenőrzéssel folyamatosan felügyelte.
Átalakul a radioaktív hulladék tárolása Püspökszilágyon – új engedélyt kaptak rá
Az eddiginél több sugárzó hulladékot szeretne a püspökszilágyi létesítményben tárolni annak üzemeltetője, és az eddigitől részben eltérő módon. A napokban ehhez megkapta az engedélyt az Országos Atomenergia Hivataltól. A Világgazdaság megkérdezte az üzemeltetőt, a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Nonprofit Kft.-t a részletekről. Az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) 2067. december 31-ig hatályos engedélyt adott a püspökszilágyi Radioaktív Hulladék Feldolgozó és Tároló (RHKT) üzemeltetésére a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Nonprofit Kft.-nek (RHK). Püspökszilágyon nőni fog a jelentős aktivitású sugárforrások beérkezése. Felmerülhet, hogy esetleg már a két új paksi blokkból érkező anyagokra is számít. A konténeres sugárforrás-tároló építményszerkezeteinek, a 10 tárolópozíciónak kivitelezése közel 45 millió forintba került. A tárolókonténer tervezése 23 millió forintba, gyártása 68 millió forintba került. Az RHK-nak nincs tudomása arról, hogy a fejlesztéshez igénybe lehetne venni uniós támogatást, nem vett igénybe ilyet. A kft. által megvalósított feladatok pénzügyi fedezetét a Központi Nukleáris Pénzügyi Alap biztosítja.
A tervezettnél később lesz szükség Paks II. óriási éttermére
Az eddig hatályos engedélyben rögzítettnél csak később épülhet meg a paksi 5. és 6. atomerőműblokk építése kapcsán szükséges, 500 fős étterem és főzőkonyha. A paksi építési engedély hatályát 2028. november 20-ig hosszabbította meg az Országos Atomenergia Hivatal. Nem épül meg 2025. november 20-ig a két új paksi atomerőműblokk létesítéséhez szükséges igazgatási és kiszolgáló épületkomplexum 500 fős étterme és főzőkonyhája. Ezért a beruházó Paks II. Zrt. arra kérte az Országos Atomenergia Hivatalt (OAH), hogy hosszabbítsa meg a létesítmény építési engedélyének hatályát. Az OAH engedélyét ugyanis számos olyan létesítmény építéséhez meg kell szerezni, amelyben ugyan nem folyik nukleáris tevékenység, de közvetve kapcsolatban áll vele. Márpedig az adott étteremre és konyhára egy új atomerőmű építése során lesz szükség. A kérelemre most kiadott engedély 2028. november 20-ig érvényes – írja egyebk között a VG.
Fékezett előrehaladás
A beruházás az eredetileg meghatározottnál lassabban halad a külső körülmények változása, fékező hatása miatt, ezekről a Világgazdaság rendre beszámolt. Legutóbb Joe Biden korábbi amerikai elnök kormánya gátolta a munkát azzal a 2024. novemberi döntésével, hogy szankciós listára tette az orosz Gazprombankot, nyomásgyakorlásként az Ukrajnát 2022-ben lerohanó Oroszországra. E szankció azért okozott nehézséget, mert a Paks II.-projekt finanszírozási modelljében fontos szerepe volt a Gazprombanknak. A magyar energiaellátás szempontjából kulcsfontosságú atomerőmű-építést fékező tilalmat csak a közelmúltban oldotta fel az új amerikai elnök, Donald Trump kormánya a magyar kormány tavaly decemberi kérése nyomán. A Gazprombank elleni szankciók alóli felmentés néhány hete, 2025. június 27-én érkezett.
Lezárult a kényszerpihenő
Az OAH júniusban engedélyezte, hogy folytatódjon a munka az atomerőmű 5. blokkja munkagödrének teljes területén. Januárban ugyanis leállította a kivitelezést a gödör egyes részein, ahol beomlás történt, és levált a talajszilárdított tömb egy része. Az atomhivatal mostani, az építési engedélyt meghosszabbító engedélyére a beruházást fékező korábbi események miatt volt szükség, mára azonban a munkák újbóli belendülésénél tartunk. Július elején használatbavételi engedélyt kapott a Paks II. beruházáshoz szükséges, tavaly épült betonkeverő üzem öt létesítménye, továbbá műszaki-biztonsági engedélyhez jutottak a projekt részeként létesítendő oktató- és szimulációs központ épületében telepítendő liftek is. A betonüzem engedélye azért kiemelendő, mert ennek birtokában már készülhet a blokk alapja alatti szerelőbeton, amelyre majd ráépíthető a betonacél szerkezet. A munka, következő, látványos része az 5. blokk első betonjának az öntése lesz. +++
Hárommilliárd eurós német óriásberuházással építenének MI-adatközpontot Pakson, az ország legnagyobb napelemparkját is felhúznák hozzá
Hárommilliárd eurós (1200 milliárd forint) német magánberuházás érkezne Paksra, erről írt alá szándéknyilatkozatot múlt héten egy magyar és egy német cég – derül ki az EconomX Palkovics László mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztossal készített interjújából. A beruházás keretein belül egy mesterségesintelligencia-adatközpontot hoznának létre két éven belül, ami így 2027-ben már meg is kezdené a működését. A Paksi Adatközpont Campus néven hirdetett beruházás hatalmas energiaigényét egy 530 hektáros napelemparkkal és egy nagy kapacitású energiatároló rendszerrel biztosítanák, ezzel létrejönne Magyarország legnagyobb napelemparkja.
Kivitelezési hiba történt a paksi bővítésnél
Nem tervezési, hanem kivitelezési hiba történt a Paks II. építkezésnél, mondta Rákóczi Péter arról, hogy januárban beomlott a munkagödör egyik szakasza. A Spirit FM Generátor című műsorában a beruházás kommunikációs igazgatója hozzátette, a legfontosabb, hogy biztonságos erőművet építsenek minél hamarabb. Ezért sem szeretnének pontos időpontot mondani a két új blokk villamosenergia-termelésének kezdő időpontjáról.
Elköszöntek a Paks II. programigazgatójától
Négy és fél évtizedes munkaviszony után nyugdíjba vonult Eck József, a Paks II. Atomerőmű Zrt. programigazgatója. A szakember pályafutása során több évtizedet töltött a Paksi Atomerőműben, majd a Paks II. beruházásban. Eck József végigjárta a szakmai ranglétrát; alaposan ismeri az üzemelő blokkokat, és a két új blokk létesítésében is kezdettől fogva részt vett – írja az Infostart.
Kiképezték Paks II. leendő üzemeltetőit
Befejeződött a Leningrádi Atomerőműben a magyar szakemberek gyakorlati képzése. Leendő oktatókként a blokkvezénylő szimulátorán ők képezik majd ki Paks II. üzemeltetőit. A leningrádiak és a Roszatom Műszaki Akadémia felügyelete alatt tarott program 2022-ben indult, így az új blokkok üzembe helyezésekor már a szükséges számban rendelkezésre állhat a jól képzett személyzet.
Német hátraarc
Ritkán olvasni az atomenergia szerepéről, a paksi építkezés hasznosságáról tárgyilagos, józan következtetésekre jutó cikket a német sajtóban, márpedig a Die Weltben most egy ilyen jelent meg. Az elemző Magyar Nemzet rámutat: az írás úgy tárgyalja az atomenergia európai reneszánszát, hogy közben példaként éppen a magyarországi nukleáris áramtermelés előnyeit hozza fel, megemlítve a klímavédelem, az energiabiztonság és -függetlenség iránti igények jelentőségét is. A cikk arra az itthon ismert tényre mutat rá, hogy a Paksi Atomerőmű blokkjai a Magyarországon megtermelt áram közel felét biztosítják, az atomenergia pedig a környék gazdasági életének meghatározó eleme. Hozzáteszik, hogy a két új nukleáris áramtermelő egységnek otthont adó Paks II beruházás már épül.
Nyári szabadságra megy az Atomerőmű Látogatóközpont
Az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. látogatóközpontja értesíti az érdeklődőket, hogy a központ július 21. és augusztus 3. között zárva tart. Augusztus 4-étől normál nyitvatartás szerint 8:00 és 15:00 között várják a látogatókat.
PAKS-PRESS 2025. július 21., hétfő 09.55. +++