PAKS-PRESS – Eskütétellel, hivatalosan is megalakultak a településrészi önkormányzatok, november végével elbocsátások lesznek a Polgármesteri Hivatalnál, mintegy hétmillárdos összeget hívhatnak le uniós támogatási keretből, és a paksi beruházás építkezése során a földkitermelésből származó üzletágat visszaszerezné a városvezetés – ezekről tárgyalt és hozott döntéseket a képviselőtestület, szerdán.

Az ülésen megalakulhattak a településrészi önkormányzatok és sor kerülhetett a nem képviselő tagok eskütételére. A dunakömlődi településrészi önkormányzat elnöke Szél Benjámin, tagok: Weisz Mátyás, Kudorné Szanyi Katalin, nem képviselő tagok: Rostané Katona Katalin, Spiegel György.

A külső városrészek településrészi önkormányzatának elnöke Weisz Mátyás, tagok: Horváth Zoltán, Benke Gábor, Hahn Krisztina, Szél Benjámin. Nem képviselő tagok: Biritón Marton Renáta, Cseresznyésben Kern Lénárdné, Gyapán Kovács Melinda, Csámpán Somodi Béla.

Az önkormányzat Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló rendelet módosítása után döntés született a Hivatal belső szervezeti átalakításáról, új munkarendjéről, ügyfélfogadási rendjéről és a hivatali létszám csökkentéséről. E döntés nyomán 106-ról 91-re csökken a tisztviselők és más alkalmazottak létszáma. Erről az előterjesztő Heringes Anita polgármester azt mondta, hogy nem boldog, de a „működőképes hivatal” jegyében lesz néhány elbocsátás, hiszen a pénzek kevesebbek lettek. Az előterjesztést a képviselőtestület egyhangúan megszavazta.

– A TOP + városfejlesztésben hétmilliárd forint érkezhet, ez is Paks fejlődését szolgálhatja – fogalmazott a továbbiakban a polgármester. – Energiahatékonysági elemek is vannak benne – fűzte hozzá. – Ez a lehetőség szép összeg, így nevezte Barnabás István alpolgármester azt a pénzt, amelyet korábbi önkormányzat eddig nem ismert okokból nem hívott le és emlékeztetett rá, hogy csaknem azonos azzal az összeggel, amelyet a különleges gazdasági övezet bevezetése miatt elveszített a város, amely egyébként egy évre szóló összeg.

Felidézte, hogy már a korábban felvázolt, „fenntartható városfejlesztési stratégia” kertében a vármegyei részesedés ilyen mértékű lehet Paks esetében. Erre a közelmúltban Orbán Attila a vármegyei közgyűlés elnöke is figyelmeztetett. De kaphatnak a megye nagyobb települései is ebből a 20 MRD-os eu-s forrásból, többek között Dombóvár, kisebb összeget Bonyhád, Szekszárd is. A konkrét pályázatokat március végéig kell benyújtani.   

Barnabás István testületi ülésen elhangzott szavai szerint így mégis lehetnek beruházások Pakson, ilyenek, mint a Jézus Szíve templomtér, Bazársor, a záportározó, a csapadékvíz-elvezetés a Hidegvölgyben, lakótelepi tömbbelsők, Építők útja, Szedres és Pollack utcákban, Fenyves utcai parkoló rekonstrukciója, a Villany utcai piac hátsó parkolójának felújítása, továbbá a Hajnal utca, Csónak és Halász utcák, önkormányzati épületek energetikai korszerűsítése, intézmények óvodák felújítása.

A testületi ülés kritikus napirendje volt a hulladék udvar mögötti terület sorsa, jövője. Heringes Anita az előzmények ismertetése során elmondta, hogy a korábbi polgármester, Szabó Péter a testület tudta nélkül még április elején együttmüködési megállapodást kötött az ott működő cég, a Vertikál Zrt,-vel, hogy a területet átadja. Erre a területre szállítják a gépkocsik a Paks II. Zrt által kitermelt gigantikus mennyiségű földet. Az együttműködési megállapodás szerint ideiglenes vagy végleges elhelyzésről van szó. Azonban a megállapodás nem részletező szerződés, így nagyösszegű kár érheti a várost, vagy egyelőre ismeretlen még, hogy egy esetleges pernek mi lehet a végkimenetele.

A polgármester arra kérte a testületet, hogy adjon felhatalmazást tárgyalásokra, a megállapodás felmondására, mert a városnak kell megkapnia a kitermelt földek utáni jövedelmet. Az együttműködési megállapodásban az szerepel, hogy havonta a Vertikál Zrt. 46 forint + áfa  négyzetméterenkénti használati díjat fizet az önkormányzatnak. Később Szabó Péter elállt volna az együttműködési szerződéstől, de ez nem történt meg.

A 2,2 millió köbméter föld- és inert hulladék után a Vertikál Zrt. idén novemberben már 360 forint díjat ajánlott. Iparági információk szerint az elhelyezési díjak 2000 – 5000 forint összegnél kezdődnek.

Az új, Heringes Anita vezette önkormányzat álláspontja szerint nem jogosult a Vertikál Zrt. a terület hasznosítására, mert erről nem szerződés, hanem csak az említett együttműködési megállapodásban volt szó, és ez nem elégséges feltétel. Heringes Anita javaslatot tett a közös egyetértésbeni megszűntetésre, és egy értékarányos szerződés kidolgozására. November 2-án a Vertikál Zrt. ezt elutasította és a kárának peresítésével fenyegetett, és öt millió euróról beszélt.

A teljes területre november 20-án bejelentette igényét a cég, követelte annak használatbaadását. A vita alapja az, hogy konkrétumok hiányzanak.

Az önkormányzat számításai szerint amennyiben nem jött volna létre az együttműködési megállapodás a Vertikál céggel, akár 4-5 milliárd forint bevételhez is juthatott volna saját jogon. A terület nagyon sokat ér így sokak számára, ezért pontos szerződés megalkotására van szükség, hiszen a szállítás rövid távolsága is pénzügyi meggondolást érdemel.

A testület a vonatkozó, együttműködési megállapodásra szóló polgármesteri jogkört megszüntette. 

A polgármestert felhatalmazta egy új, hasznosítási szerződés megkötésére.

Heringes Anita kijelentette, hogy a szerződés megalkotásával nem kívánja akadályozni a Paks II. beruházást.

PAKS-PRESS 2024. november 27., szerda 20:30. +++

Share via
Copy link
Powered by Social Snap